Gyermekjóga

Miről szól a gyermekjóga?

Örömmel üdvözöllek ezen az úton, amely a játékosság és a belső harmónia felé vezet! A gyermekkor különleges időszak, amikor az apróságok olyan kincseket fedezhetnek fel magukban, amelyeket felnőttként is magukkal visznek. A jóga ebben a felfedező utazásban segíthet, hiszen a gyerekek az óráimon nemcsak mozognak és nyújtanak, hanem megismerik testük és lelkük csodáit. A mozgás és a játék összeolvadnak, miközben a gyerekek saját erősségeiket fedezik fel.

Mindezt mesébe ágyazottan, mesés környezetben felépítve tesszük, miközben játékosan tanulunk és élményeket szerezünk. A gyermekjóga órákon építek a kreativitásra, a meséket dalokkal, mondókákkal, mozgásos- és jógás játékokkal gazdagítom, hogy a gyermekek számára valódi kalanddá váljon egy-egy foglalkozás. Ezekkel az eszközökkel olyan környezetet teremtek, ahol a gyermekek örömmel fedezik fel az élet szépségeit és saját belső világukat.

Hiszem, hogy a rendszeres jógagyakorlás segít gyermekednek fejleszteni az egyensúlyérzékét, koncentrációját és önbizalmát. A gyermekjóga foglalkozásaimon a gyerekek játékos módon ismerik meg a jógázás örömteli, fejlesztő, stresszoldó, hatásait, miközben izgalmas kalandokat élnek át a mesés történeteimen keresztül. Emellett a jóga eszközeivel a gyerekek megtanulhatják, hogyan kezeljék az érzelmeiket, indulatjaikat, megtalálják azokat a módokat, amelyekkel megnyugtathatják magukat a mindennapok kihívásai közepette. A rendszeres gyakorlás segítheti őket, hogy érzelmileg is kiegyensúlyozottá váljanak. 

Miket fejleszt a gyerekjóga?

Testi szinten a gyermekjóga segít:

- javítja a mozgáskoordinációt;

- javítja az egyensúlyérzéket;

- fejleszti a testtudatot;

- segít a helyes testtartás kialakításában;

- kompenzálja a sok ülés káros hatásait;

- erősíti az immunrendszert;

- javítja az idegrendszeri éretlenséget;

- fejleszti a koncentrációs készséget;

- komplexen fejleszti az idegrendszert;

Lelki és személyiség szinten:

- segít az érzelmek megélésében, kezelésében, irányításában, kifejezésében;

- támogatja az önismeretet növeli az önbizalmat;

- erősíti a kitartást;

- segíti az egészséges testkép-, testtudat kialakulását;

- segít a helyes önértékelés kialakulásában;

- oldja a szorongást, feszültséget;

- tudatosítja a test és a lélek szoros kapcsolatát;

- táplálja a mentális egészséget, kiegyensúlyozottságot eredményez.

A foglalkozások felépítése

Egy gyerekjóga óra teljesen más, mint a felnőtt verzió. Sok játékkal, mesével és utánzással vonom be a gyerekeket a gyakorlatokba, így az alapokat már el lehet kezdeni tanítani 2 éves kortól, és ahogy haladnak előre a korban, egyre több mindent lehet mutatni nekik. Sokszor mondják azt a szülők, hogy el sem tudják képzelni, hogyan jógáznak a gyerekek, hiszen alig tudnak a fenekükön megülni egyhelyben. Nem is kell, nem az a cél. A cél a mozgás, amit imádnak! 

A gyermekek számára nagyon fontos a biztonságot adó keret, ezért a foglalkozások elejét és végét mindig ugyanúgy építjük fel.

A kicsiknek (2-3 éveseknek) szóló foglalkozásokon:

Bevezetés - ráhangolódás: Köszöntő dal, játékos “OM” mantra zengetés.

Bemelegítő gyakorlatok: mondókákkal, dalokkal a test átmozgatása.

Ászanák: játékos keretben, dalokkal, mondókákkal, gyerekcsoport képességeinek függvényében rövid mesével.

Relaxáció: mondókával, verssel.

Mozgásfejlesztő és mozgásos játék: egyensúly-, állóképesség-, szem-kéz-láb koordináció-, nagymozgás-, testséma fejlesztő játékok, kooperációs játékok, akadálypálya.

Légző gyakorlatok: A gyermekek megtanulják a nyugodt és mély légzést. Feltölti őket friss oxigénnel és életenergiával. Ezáltal egész testük egészségesen tud működni, megnövekszik az életerejük, erősödik immunrendszerük. A légzésszabályozással pszichikai és mentális egyensúlyt teremtünk.

Befejezés: elköszönés.

A kicsiknek szóló foglalkozásokon jelen lehet a szülő minden alkalommal. Amennyiben gyermeke szívesen marad nélküle is, igénye szerint a foglalkozáson is hagyhatja gyermekét, majd a megbeszélt időpontra érte jön.


A 3-10 éves korosztály számára a foglalkozások felépítése az alábbiak szerint zajlik:

Bevezetés - ráhangolódás: Köszöntés, ráhangoló beszélgetés. Az „OM” mantrát hangosan, játékosan, a szankalpát mondva (Pl. Ma megmutatom a bátorságooommm.) együtt zengetjük, miközben a test ellazul, az elme lecsendesedik, szívünk szeretete összeforr.

Bemelegítő gyakorlatok: Átmozgatjuk az izmokat, inakat, ínszalagokat felkészítve a testet a nagyobb mozgások és ászanák kivitelezéséhez. Szemgyakorlatok: Erősítik a látást, segítik a koncentrációt, szélesítik a „látókört”.

Ászanák: A jóga rendszer ászanáit játékos formában sajátítják el a gyermekek, a jógás mese keretein belül (állatok utánzásával vagy mesés környezetben). A mozgás olyan életelem, mint a levegő, vagy a víz. A gyakorlatok segítenek megszabadulni a feszültségektől, feloldják a

testben az energiablokádokat, megőrzik, vagy visszaállítják az egészség egyensúlyát. A gyermekek megismerik és megszeretik testüket, a testséma fejlődik. A mese szimbolikus üzeneteivel képesek lesznek tökéletesen ellazulni, megszabadulni a negatív lelki-szellemi

állapotokból, rossz kötöttségeiktől, örömteli gondolatok, képek, élmények foglalják el a régiek helyét, pozitív tudatállapot változás jön létre.

Játék: A gyerekek számára a legfontosabb elfoglaltság, ezen keresztül szereznek tapasztalatokat, fejlődnek különböző készségeik: figyelem, koncentráció, auditív-vizuális érzékelés, verbális készség, memória stb., és ezen át dolgozzák fel az általuk átélt eseményeket is.

Foglalkozásaimon alkalmazok jógás játékokat és mozgásfejlesztő játékokat egyaránt.

Légző gyakorlatok: A gyermekek megtanulják a nyugodt és mély légzést. Feltölti őket friss oxigénnel és életenergiával. Ezáltal egész testük egészségesen tud működni, megnövekszik az életerejük, erősödik immunrendszerük. A légzésszabályozással pszichikai és mentális egyensúlyt teremtünk.

Relaxáció: A relaxáció alatt teremtjük meg a gyermekek jó közérzetét, hangulatát. A relaxáció egy folyamat melyet gyakorlással tudnak elmélyíteni, ennek során megtapasztalják belső békéjüket, felfedezik az önismeret kalandos útját, önbizalmuk erősödik. Szabaddá válnak a teljesebb örömteli életre.

Befejezés: Az óra végén az – OM mantrát megismételjük, elköszönünk, jutalom következik (pecsétgyűjtő füzet).

Ovis-, iskolás korosztály számára tartott foglalkozásokon a szülő az első foglalkozáson, amennyiben szeretne, szerint részt vehet, a továbbiakban is látogathatja az órákat, ha gyermekének szüksége van a jelenlétére. Ha gyermeke szívesen marad nélküle, a megbeszélt időpontra kell gyermekéért jönnie.

A foglalkozásra járó gyermekek pecsétgyűjtő füzetet kapnak. Minden foglalkozáson való részvétel után pecsételünk, melyeket aztán beválthatnak a gyerekek egyéb jutalmakra.

Fedezzük fel együtt a gyermekjóga varázsát, örömteli világát!

Engedd, hogy gyermeked testet és lelket összehangolva fedezze fel a jógázás örömét és előnyeit! Csatlakozz hozzám és tapasztald meg, milyen csodálatos utazásra hívom gyermeked a jógával!